POZYCJE SPAWANIA WEDŁUG PN-EN ISO 6947 – RODZAJE I OZNACZENIA
Pozycje spawalnicze wynikają z położenia elementu spawanego oraz dostępności palnika lub elektrody do spoiny. Co do zasady, najdogodniejszą pozycją podczas spawania jest pozycja podolna, natomiast pozostałe pozycje to tzw. pozycje wymuszone. W przypadku pozycji spawania najważniejszy jest dokument pod nazwą PN-EN ISO 6947, w którym przedstawione zostały wszystkie najważniejsze pozycje spawania.
Pozycje spawania blach – spoiny pachwinowe:
Pozycje spawania blach – spoiny czołowe:
Pozycje spawania rur – spoiny czołowe:
CHARAKTERYSTYKA POZYCJI SPAWANIA
PA – pozycja podolna/położenie podolne:
To pozycja najbardziej wygodna do wykonywania wszelkich spoin (zarówno przy użyciu spawarek MMA, półautomatów MIG/MAG, jak i urządzeń TIG). Pozycja podolna polega na przykładaniu elektrody z góry, najlepiej prostopadle do powierzchni spawania. Taką pozycję można zastosować na płaskich powierzchniach ułożonych równolegle do podłoża, dzięki czemu proces przebiega bardzo sprawnie. Jest to również naturalne ułożenie ciała dla spawacza. O pozycji podolnej mówimy również wówczas, gdy elektroda musi być nieco odchylona od pionu.
PB – pozycja naboczna:
Jest to jedna z najbardziej komfortowych i najłatwiejszych do wykonania pozycji wymuszonych. W tym przypadku elektrodę ustawiamy pod kątem zbliżonym do 45 stopni. Pozycję naboczną stosuje się często w przypadku konieczności zespawania dwóch prostopadłych względem siebie powierzchni, gdy jedna z nich jest ułożona płasko na podłożu.
PC – pozycja naścienna/pozioma:
Spawanie w tej pozycji odbywa się na płaszczyznach ułożonych prostopadle do podłoża. Zazwyczaj spawany materiał znajduje się wówczas na ścianie. Elektrodę spawarki prowadzi się w tym przypadku po linii poziomej.
PD – pozycja okapowa pozioma:
Spawanie w tej pozycji jest nieco trudniejsze, ponieważ jest prowadzone na powierzchniach, do których dostęp mamy jedynie od spodu. Pozycja okapowa jest odwrotnością pozycji nabocznej. W tym przypadku również dokłada się elektrodę pod kątem 45 stopni, ale spawacz znajduje się pod spawaną powierzchnią.
PE – pozycja pułapowa:
Ta pozycja przydaje się w sytuacji, gdy musimy zespawać coś na suficie lub pułapie, czyli gdy spawana powierzchnia znajduje się nad głową, często równolegle do podłoża. Wymagane jest tutaj operowanie spawarką od dołu, ustawiając ją pod kątem zbliżonym do 90 stopni.
PF – pozycja pionowa z dołu do góry, oraz PG – pozycja pionowa z góry na dół:
W tym przypadku spawana powierzchnia jest ułożona prostopadle do podłoża, ale trzeba ją zespawać w linii pionowej. W związku z tym wyróżniamy tutaj dwie pozycje w zależności od kierunku spawania: z góry na dół oraz z dołu do góry. W przypadku pozycji z góry na dół, należy uważać na otulone elektrody zasadowe, ponieważ praca z nimi w takim trybie nie jest możliwa. Doskonale natomiast nadają się do tego elektrody celulozowe.
W ofercie Tomsystem posiadamy m.in. nowoczesne urządzenia spawalnicze marki EWM z procesem XQ, umożliwiającym spawanie w każdej pozycji!!
Zapraszamy do naszego sklepu!