Cięcie plazmowe to jedna z najbardziej dokładnych metod cięcia materiałów. Mówiąc najkrócej – oznacza proces cięcia metali przy zastosowaniu łuku plazmowego.
Jednym z najistotniejszych parametrów procesu cięcia plazmą, jest grubość cięcia, ponieważ to właśnie do grubości przecinanego materiału należy odpowiednio dopasować natężenie prądu. Co to oznacza w praktyce? Otóż zasada jest jedna – im grubszy materiał, tym większe natężenie prądu.
Warto jednak pamiętać, że zbyt wysokie natężenie prądu cięcia w stosunku do grubości materiału, może powodować nadmierne miejscowe przegrzanie się materiału, powstawanie naprężenia i odkształcenia cieplnego. Dlatego tak ważne jest odpowiednie przygotowanie się do procesu cięcia i określenie, jak gruby materiał chcemy ciąć, aby następnie właściwe dopasować moc cięcia.
O czym warto jeszcze pamiętać podczas procesu cięcia?
Po pierwsze – należy odpowiednio ustawić przecinarkę. A po drugie – prowadząc palnik należy dobrać odpowiednią prędkość cięcia, która decyduje także o jego grubości.
Uwaga – jeżeli zostanie zastosowana zbyt mała prędkość cięcia w stosunku do wybranego natężenia prądu, to w ciętym materiale będą tworzyć się szczeliny. Natomiast stosując zbyt dużą prędkość – przy dolnej krawędzi ciętej powierzchni gromadzić się będzie trudny do usunięcia żużel. Ponadto, nieprawidłowo dobrane parametry cięcia mogą powodować odpryski stopionego materiału przy jego górnej krawędzi.
Tylko odpowiednie dostosowanie parametrów cięcia pozwoli uzyskać najbardziej satysfakcjonujące efekty w procesie rozdzielania materiałów.