W praktyce spawalniczej spotykamy się z różnymi materiałami, które są poddawane obróbce. W zależności od rodzaju spawanego materiału, musimy odpowiednio przygotować się do tego procesu, aby efekty były zgodne z naszymi oczekiwaniami. Tym razem pod ostrzał blogowego poradnika wystawiamy żeliwo, które przysparza nie lada problemów wielu początkującym spawaczom.
Na początek warto odpowiedzieć na pytanie – czym jest żeliwo? Najprościej mówiąc, żeliwo to stop żelaza z węglem (wysokowęglowy). Zawartość węgla w żeliwie ma ściśle ustaloną wartość i wynosi od 2,11% do 6,67%.
Warto dodać, że poza wspomnianym wcześniej żelazem oraz węglem, w żeliwie znajdują się także inne substancje (domieszki), takie jak m.in. mangan, krzem, fosfor, siarka oraz inne składniki chemiczne. Z tego względu możemy wyróżnić następujące rodzaje żeliwa:
Na początku warto odpowiedzieć sobie na pytanie – jaka jest temperatura topnienia żeliwa, które zamierzamy spawać. Żeliwo posiada temperaturę topnienia o ok. 300oC niższą od stopionego żelaza, czyli 1200oC. Żeliwo białe z kolei będzie topnieć w temperaturze 1350oC (po wylaniu do form – 1450oC), natomiast żeliwo szare w temperaturze 1260oC (po wylaniu do form – 1400oC).
Ponadto każdy spawacz przed rozpoczęciem spawania obligatoryjnie musi pamiętać o zapewnieniu środków ochrony indywidualnej zgodnie z zasadami BHP, aby zadbać o bezpieczeństwo pracy. Mamy tutaj na myśli przede wszystkich ochronę głowy, twarzy, oczu, rąk oraz całego ciała. Do tego polecamy szereg wysokiej jakości akcesoriów, które doskonale chronią spawacza w trakcie trudnych warunków spawalniczych (m.in. przyłbice, okulary/gogle, maski, rękawice, fartuchy itp.).
Sprawdź ofertę akcesoriów BHP dla spawacza>>
Spawanie żeliwa niestety nie należy do najłatwiejszych procesów. Trudność w spawaniu żeliwa wynika z wysokiej zawartości węgla oraz dużej kruchości tego materiału. Dlatego należy dobrać odpowiednią metodę do rodzaju żeliwa, które zamierzamy poddać obróbce. Wyróżniamy trzy najpopularniejsze metody spawania żeliwa:
Żeliwo można spawać za pomocą spawarek TIG wykorzystujących łuk elektryczny prądu stałego, za pomocą migomatów przy użyciu elektrod topliwych (z wykorzystaniem łuku elektrycznego prądu przemiennego), jak również przy użyciu urządzenia MMA do ręcznego spawania elektrodami otulonymi.
ELEKTRODA MONEL FI 2,5 ŻELIWO (1,6KG)>>
ELEKTRODA ESAB OK 92.78 FI 2,5×300 (0,8KG) DO ŻELIWA EŻM>>
SPAWARKA MAGNUM SNAKE 210 PROFI>>
SPAWARKA MAGNUM SNAKE 200P MMA>>
SPAWARKA MAGNUM SNAKE 200P MMA (WYŚWIETLACZ)>>